آشپزخانه‌ها را می‌توان مرکز زندگی نامید ، جایی که همه اعضای خانواده در آن جمع می‌شوند تا بپزند، بخورند، حرف بزنند و دور هم باشند. آشپزخانه را می‌توان مکانی برای مشارکت افراد خانواده در استفاده از امکانات کل خانه تلقی کرد. شاید به همین خاطر است که برای دکوراسیون آشپزخانه باید خیلی از نکات را در نظر بگیرید.

در طراحی آشپزخانه قبل از اینکه به نتیجه ای مطلوب برسیم باید برای خیلی چیزها برنامه ریزی کرده و خیلی چیزهای دیگر را در نظر داشته باشیم. بیشتر مواقع وجود راه ها و ایده های زیاد موجب سردرگمی ما می شوند. مثلا انتخاب سنگ یا صفحه روی کابینت خودش حکایتی جدا دارد، با وجود مدل های شیک چوبی، فلزی، کوارتزی، کورین و گرانیتی انتخاب مدل نهایی کاری سخت و چالش برانگیز است. از آنجایی که هماهنگی و هارمونی در دکوراسیون آشپزخانه حرف اول را می زند، در استفاده از مواد، رنگ ها و فرم های بکار رفته در دیزاین آشپزخانه باید بیش از هر جای دیگری دقت کنید. بررسی ایده های جدید در طراحی داخلی می تواند تا حدودی از این سردرگمی کم کند، در ادامه با این ایده ها آشنا می شویم.

برای اینکه از ایده های جدید استفاده کنید باید ذهنی باز و پذیرا داشته و قانون مشخصی برای خود تعیین نکنید، با این کار فقط خود را محدود کرده و راه های دریافت الهام های جدید و جالب را می بندید. برای استفاده از ایده های جدید و خلاقانه ابتدا باید آنها را امتحان کنید. شاید از سبک و طرحی خوشتان نیاید اما این طرح و سبک واقعا مناسب فضا و دیزاین آشپزخانه شما باشد. برای مثال مدل کابینت های شیشه ای کمی زیادی در دکوراسیون خودنمایی می کنند و امروزه خیلی کم مورد استفاده قرار می گیرند. به همین خاطر استفاده از چنین کابینت هایی در آشپزخانه می تواند کاملا جدید، جالب و شیک بنظر برسد.

برای آشپزخانه های سنتی و قدیمی پیدا کردن ایده های جدید در طراحی آشپزخانه نسبت به مدل های مدرن و امروزی کمی سخت تر است. یکی از ایده های جالب برای دکوراسیون های آشپزخانه، استفاده از طرح های سنتی و مدرن در کنار یکدیگر است، مثلا در آشپزخانه های مدرن، از کابینت های چوبی شیشه ای استفاده می شود که مناسب آشپزخانه های سنتی هستند. یا اینکه در کنار طرح های کلاسیک و سنتی از روکابینتی های مدرنی مانند سنگ مرمر یا کابینت های چوبی صاف و بدون حاشیه اما با بافت طبیعی غنی استفاده می شود.

ایده های جدید در طراحی آشپزخانه فقط شامل کابینت ها نمی شود، خیلی چیزهای دیگر هم وجود دارد که می توان برنامه های خاصی برای آنها داشت. اما قبل از اینکه بروی جزئیات و چیزهای کوچک تمرکز کنید، ابتدا کمی تامل کرده و درباره موادی که می خواهید استفاده کنید تصمیم گیری کنید. مثلا دیوار پشت ظرفشویی یا دیوار بین کابینتی تزیین شده با سنگ مرمر خیلی شیک و لوکس است و بعلاوه هیچ وقت کهنه نشده و از مد نخواهد افتاد، می توانید این طرح را با روکابینتی سنگ مرمر یا چوب طبیعی و ام دی اف به زیبایی ترکیب کنید.

آنهایی که فضای آشپزخانه شان تاریک و تنگ است، یقینا به دنبال راهی برای روشن و دلباز نشان دادن فضای تاریک می گردند. استفاده ترکیبی از کابینت های شیشه ای در کنار قفسه های باز و آزاد تا حد زیادی این مشکل را حل می کند. البته سیستم نورپردازی برای چنین فضایی اهمیتی دوچندان پیدا می کند، در فضاهای تاریک باید با استفاده از نورهای لطیف و آرام، حالتی شبیه به نور طبیعی روز را در داخل آشپزخانه ایجاد کنید. استفاده از سیستم نورپردازی مخفی آشپزخانه می تواند یکی از راه های کارآمد و جذاب برای فضاهای تاریک و بسته باشد.

طراحی فضایی مناسب برای ذخیره سازی لوازم عمدتا مهم ترین قسمت برنامه ریزی دیزاین آشپزخانه است. پیدا کردن نقشه ای عالی، باید طرح های زیادی را امتحان کنید تا دقیقا آنچه نیاز دارید را پیدا کنید. همچنین باید برای سایر جزئیات در طراحی آشپزخانه که ربطی به فضای ذخیره سازی و کابینت ها ندارند هم برنامه مشخصی داشته باشید. برای مثال یکی از ایده های جدید در طراحی آشپزخانه های امروزی، استفاده کابینت مخصوص یخچال یا سایر وسایل بزرگ مثل ماشین لباسشویی، ظرفشویی و مایکروویو است. چنین طرح هایی خصوصا در آشپزخانه های کوچک خیلی شیک و کارآمد هستند.

چگونه آشپزخانه را مرتب کنیم ؟

در آشپزخانه بايد 4 قطب اصلي وجود داشته باشد. يک قطب مخصوص انجام کارهاي خشک مثل خرد کردن مواد غذايي و استفاده از وسايل برقي، يک قطب براي انجام کارهاي خيس مثل شستن ظروف، يک قطب مخصوص آشپزي و يک قطب مخصوص انبار کردن که محل قرار دادن يخچال و کمدهاي ديواري است. در اين صورت کارها سريع‌تر انجام خواهد شد و احتمال بروز خطر در حين جابه‌جايي وسايل داغ يا سنگين کاهش مي‌يابد.

چگونه وسایل را جا به جا کنیم ؟

همه چيز به فضاي آشپزخانه و وسعت آن بستگي دارد. در يک آشپزخانه مستطيل شکل که عرض آن بيش از دو متر نيست، بايد تنها از يکي از ديوارها براي نصب کمد و طبقات استفاده کرد و گاز در بهترين جاي ممکن قرار داده شود. در آشپزخانه‌هاي مربع شکل يا L ‌شکل‌چيدن وسايل راحت‌تر است و حتي مي‌توان از يک ميز صبحانه نيز استفاده کرد اما اين ميز و صندلي‌هايش بايد با ظرافت و با توجه به فضا انتخاب شوند تا جاگير نشوند.

چگونه از فضا ها بهره ببریم ؟

بهترين راه‌حل اين است که وسايل زاويه‌دار نخريم. ميزهاي گرد و تاشو بهتر از ميزهاي زاويه‌دارند. اين روزها باب شده که در آشپزخانه از کمدهايي با درهاي شيشه‌اي که حکم بوفه را دارند استفاده مي‌شود. استفاده از کمدهايي که درون آنها ديده نشود، بهتر است زيرا در اين صورت مي‌توانيد ظروف و لوازم غيرضروري را درون آن به راحتي جاسازي کنيد و نيازي نيست ظروف را به شکل تزئيني و با فاصله بچينيد!زياد بودن کشوها نيز امتيازي براي آشپزخانه محسوب مي‌شود و به مرتب بودن آن کمک مي‌کند.

کدام نورپردازی برای آشپزخانه مناسب تر است ؟

يک منبع نور کلي به همراه منابع نوري کوچک‌تر در مکان‌هاي مهم کاري در آشپزخانه بسيار ضروري است. تعداد پريزهاي برق نيز در آشپزخانه بايد حداقل سه تا چهار عدد باشد، به طوري که فرد مجبور نباشد مدام براي استفاده از يک وسيله برقي، وسيله برقي ديگري را از برق بکشد.

چقدر از ارتفاعات آشپزخانه قابل استفاده است ؟

بهترين اماکن قرار دادن وسايل در آشپزخانه ارتفاع 80 تا 160 متري است. در اين ارتفاعات بايد وسايلي را قرار داد که مدام در طول روز مورد استفاده قرار مي‌گيرند. مناسب‌ترين ارتفاع نيز ارتفاع 91 سانتي‌متري معرفي شده است اما اگر قد شما بلندتر است، مي‌توانيد اين ارتفاع را به يک متر برسانيد.
ویژگی های یک آشپزخانه خوب

1 – نورپردازی کافی و مناسب

زمانی که برای نورپردازی دکوراسیون آشپزخانه از منابع مختلف روشنایی استفاده می کنید، علاوه بر به کار بردن این اصل مهم، می توانید از مزایای آن نیز در این فضا بهره ببرید. فراوانی نور طبیعی بی نظیر است ولی آشپزخانه به منبع نوری بیشتر به عنوان نور مصنوعی نیاز دارد: نور محیطی برای روشنایی کلی، نورهای کاربردی برای اینکه سطح کار را نور دهی کند. نورهای نقطه ای برای اینکه برخی از ویژگی های فضا را برجسته تر نشان دهد.
نیازی به تغییرات اساسی نیست. می توانید لامپ های قدیمی را با چراغ های LED جایگزین کنید زیرا ماندگاری بیشتری دارند و از نظر مصرف انرژی نیز به صرفه تر هستند. نورهای ال ای دی در رنگ های گرم، سرد و خنثی وجود دارند.

2- مکان نشستن به تعداد در آشپزخانه

تقاضا برای مکان نشستن و صندلی در آشپزخانه همیشه بالا است. خیلی از افراد دوست دارن با دعوت مهمان و دوستان به خانه خود در آشپزخانه جمع شوند و به گپ و گفت بپردازند. بنابراین نیاز به فضای کافی برای نشستن در این حالت دارای اهمیت زیادی است. استفاده از میز گرد در دکوراسیون آشپزخانه راه بسیار مناسبی است به دلیل اینکه در رفت و آمد مشکل ایجاد نمی کند و می توان تعداد ۴ تا ۶ صندلی را در اطراف آنها قرار داد. البته هرچه قطر میز بیشتر باشد، افراد بیشتری می توانند دور آن بنشینند. برخی از میزهای ناهارخوری دارای قابلیت بزرگ شدن هستند. سطح آنها را می توان با حرکت صفحات تا شده افزایش داد. اگر در دکوراسیون منزل خود فضای محدودی برای قرار دادن میز و صندلی عذاخوری دارید، می توانید از این نوع میزها در دکوراسیون آشپزخانه استفاده کنید.

3 – سطح رویی کابینت ها

کابینت بزرگ در دکوراسیون آشپزخانه فضای خوبی در اختیار شما قرار می دهد تا علاوه بر اینکه بتوانید صندلی اپن با تعداد بیشتری داشته باشید، فضای کار هم برای انجام امور آشپزی و غیره بیشتر می شود. سطح اپن آشپزخانه با ابعاد بزرگ و با رنگ روشن تاثیر فیزیکی بر دکوراسیون آشپزخانه می گذارد به این صورت که حتی اگر روی آن وسایل مختلفی قرار داشته باشد، فضا را مرتب نشان می دهد.

4 – میز کار متحرک در آشپزخانه

اگر کابینت آشپزخانه یا میز کار متحرک باشد، برای آشپزی و فعالیت های دیگر در آشپزخانه بسیار کارآمد هستند. میز متحرک فضای نگهداری بیشتری را ایجاد می کند و تبدیل به میزی چندکاره می شود. هم می توانید برای کار و تهیه وعده های غذایی از آن استفاده کنید و هم برای سرو کردن غذا آن را به غذاخوری ببرید.
میز متحرک بهتر است از جنس استیل ضد زنگ باشد. تا با دوام بوده و به راحتی تمیز شود. استیل ضد زنگ را به عنوان سطح برش هم می توان استفاده کرد و با هر فضایی هم خوانی دارد. میز متحرک را در مسیر رفت و آمد خود در آشپزخانه قرار ندهید.

5 – کشو های مرتب کابینت

برای اینکه لازم نباشد زمان زیادی را صرف پیدا کردن یک چاقو یا وسیله آشپزی در کشوی کابینت آشپزخانه کنید، کشوها را تقسیم بندی کنید. استفاده از تقسیم کننده ها برای نظم دهی به کشوی کابینت ساختار بوجود می آورد و هر وسیله فضای مخصوصی خواهد داشت. در این صورت دیگر وسایل بر روی هم تلنبار نمی شوند. در زمان خرید تقسیم کننده ها به عمق کشوها توجه کنید. از انواع با دوام و جنس مرغوب استفاده کنید.
می توانید برای ادویه ها هم از تقسیم کننده های مخصوص استفاده کنید. در این صورت هم می توانید از محتویات هر ظرف ادویه مطلع شوید. کشوهای عمیق را می توان برای قرار دادن تخته های برش، سینی و دیس ها استفاده کرد. تقسیم کننده در کشوی عمیق به این ظروف کمک می کنند تا به راحتی بایستند.

6 – نظم دهی به قابلمه ها و ماهی تابه ها

زمانی که قابلمه ها را روی هم در کابینت بچینید، برداشتن قابلمه ای که در زیر همه آنها قرار دارد بسیار سخت و طاقت فرساست! برای رهایی از این وضعیت می توانید سرویس قابلمه را به کمک قلاب بر روی یک میله آویزان کنید. در این صورت هم از فضای بدون استفاده در آشپزخانه بهره برده اید و هم به راحتی به هر کدام از قابلمه یا ماهی تابه ها دسترسی دارید.

7 – طبقه های کشویی در گوشه کابینت ها

گاهی اوقات در گوشه هایی از کابینت آشپزخانه فضای مفیدی وجود دارد که دسترسی به آنها کمی سخت است. استفاده از طبقه های کشویی برای این فضاهای باعث می شود شما به راحتی بتوانید از گوشه کابینت که فضای عمیقی هم هست، استفاده مفید کنید. در اکثر مواقع به دلیل اینکه فضای گوشه کابینت عمیق و گود است، بهترین انتخاب برای قرار دادن سرویس قابلمه و ظروف بزرگ هستند.

8 – قفسه مخصوص لوازم برقی آشپزخانه

زمانی که برای لوازم برقی کوچک آشپزخانه قفسه های مخفی در نظر بگیرید، سطح رویی کابینت فضای بیشتری خواهد داشت. در زمان طراحی یا تغییر کابینت، فضای مخصوصی را برای قرار دادن لوازم برقی آشپزخانه در نظر بگیرید تا دکوراسیون مرتب تری داشته باشید و هر وسیله در خانه خود قرار بگیرد.

9 – لوازم و وسایل فلزی در آشپزخانه

برای محافظت از سطح کابینت می توانید لوازم مختلفی را روی آن قرار دهید. به مرور زمان قطره های روغن و یا خراش هایی که روی کابینت ایجاد می شوند، می توانند صفحه آن را از بین ببرند. برای جلوگیری از این کار هم می توانید از صفحه رویی کابینت از جنس فلز و استیل ضد زنگ استفاده کنید که سبک صنعتی دارد، و هم می توانید لوازم و وسایل را از جنس فلز انتخاب کنید. این لوازم دوام بیشتری دارند، به راحتی تمیز می شوند.

10 – حوله های دستی

از حوله های دستی زیبا از جنس کتان و لینن استفاده کنید تا مصرف دستمال های کاغذی و یکبار مصرف را کاهش دهید. این حوله ها دوستدار طبیعت هستند و به علاوه در هزینه نیز صرفه جویی می کنند. استفاده از حوله های تزیینی، دکوراسیون آشپزخانه را زیباتر نیز می کند.

11 – کمد مخصوص در آشپزخانه

در زندگی روزمره بسیار سخت است که بتوان همه قسمت های فضای داخلی خانه را مرتب و تمیز نگه داشت. برای فضای آشپزخانه کمدی مخصوص وسایل کوچک و اضافی در نظر بگیرید تا بتوانید وسایلی مانند مداد، خودکار، کاغذ، کلید و … را در آن نگهداری کنید. زمانی که این وسایل روی کابینت آواره باشند صحنه بسیار ناخوشایندی را بوجود می آورند.

12 – کابینت ویژه برای سطل زباله

قرار دادن سطل زباله روی سطح زمین علاوه بر اینکه فضا را اشغال می کند، ظاهر و بوی ناخوشایندی هم به دکوراسیون آشپزخانه رویایی شما می دهد. بهتر است سطل زیاله را مخفی کنید و آنها را در کابینت قرار دهید. در اکثر مواقع سطل زباله در کابینت زیرین سینک ظرفشویی قرار می گیرد؛ در نتیجه دسترسی به آن راحت تر نیز هست. اگر بتوانید صفحه کابینت سطل زباله را متحرک و کشویی کنید، استفاده شما از آن راحت تر می شود.

13 – کمد مخصوص ماگ و لیوان

این روزها طرفداران ماگ های رنگی با طرح و نقش زیبا و لیوان های متعدد، تعداد زیادی از آنها را به خانه می آورند که شاید فضای مناسبی هم برای نگهداری آنها نداشته باشند. یکی از کمدها و کابینت آشپزخانه را برای ماگ ها خالی کنید. چه بهتر که لوازم و قوطی های قهوه، شکر، نسکافه و هر چیزی که به یک نوشیدنی گرم و دلچسب مربوط است را نیز در این کابینت نگهداری کنید. اگر دستگاه قهوه ساز دارید هم این کابینت بهترین انتخاب برای قرار دادن آن است.

دیدگاهتان را بنویسید