• 1.  ظروف استیل: این جنس محصول یکی از پر طرفدارترین ظروفی است که در آشپزخانه استفاده می شود. استیل بسیار بادوام بوده و دچار خط و خش و خوردگی نمی شود و بعلت اینکه داخل این ظروف هیچگونه روکش شیمیایی ندارد و بدنه آن یکپارچه است در نتیجه هیچگونه ماده شمیایی وارد غذا شما نخواهد شد و می توانید با خیال راحت از این ظروف استفاده کنید. علاوه بر این برای پخت غذا در سایر ظروف باید توجه بالایی به مواد اسیدی، به علت واکنش شیمیایی، داشته باشید. در حالی که ظروف استیل را می توان برای هر نوع پخت غذایی استفاده کرد.

 

  • 2. ظروف چدن: این محصول بسیار سالم و بادوام بوده و در حین پخت در این ظروف ممکن است مقدار کمی آهن با غذای شما مخلوط شود ولی جای نگرانی نیست چرا که سمی نبوده و برای شما مفید خواهد بود اما ممکن است  در طعم و مزه غذای شما تاثیر بگذارد. زمانی که غذای شما طعم آهن گرفته باشد باید مقدار اسیدی بودن مواد اولیه غذایی‌تان را بررسی کنید.

 

  • 3. ظروف پیرکس: این دسته جزو بهترین ظروف برای پخت غذا می‌باشد، بعلت اینکه بسیار دیر واکنش می‌دهد و وارد غذا نمی شود. همچنین بدنه آن یکدست بوده و دارای پوششی نیست که در حین پخت دچار خوردگی و وارد غذا شود. درست است که ظروف پیرکس در برابر شوک‌های حرارتی دما مقاوم است، اما توصیه می‌شود از قرار دادن این ظروف روی شعله مستقیم گاز خودداری کنید و ترجیحا از شعله پخش کن استفاده نمایید. بهتر است این ظروف را در ماکروویو و فر استفاده کنید.

 

  • بی ضررترین قابلمه‌‌ها از نظر سلامتی: ظروف شما باید در برابر نوسانات دما (زیاد و کم شدن حرارت) مقاومت زیادی داشته باشد، بطور مثال برخی از این ظروف که دارای روکش هستند، در برابر حرارت زیاد نمی توانند مقاومت کنند در نتیجه بخشی از روکش آنها کنده شد و همراه با غذا وارد بدن خواهد شد و سلامتی شما را به خطر می اندازد. دومین مورد مقاومت بدنه است، بدنه باید در برابر هرگونه ضربه مقاومت داشته باشد و دچار خط و خش و شکستگی نشود. مورد بعدی پخش حرارت یکسان این ظروف است تا غذا بطور یکنواخت پخته شود و سلامت معده و گوارش را حفظ کند. در آخر نیز استفاده حداقل از روغن جهت پخت غذا می‌باشد، چرا که باعث می شود غذای پخته شده چربی کمتری داشته باشد و سالم تر آماده شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید