• 1. سطوح آشپزخانه را به طور مداوم پاک کنید: برای تمیز نگه داشتن آشپزخانه، پس از آماده‌سازی یک وعده‌ی ‌غذایی یا میل کردن آن، حتما سطوح مختلف را پاک کنید. اجازه ندهید باقیمانده‌ی غذا و یا لکه‌های کثیف برای مدت طولانی روی سطوح آشپزخانه‌ی شما باقی بماند. تنها داشتن یک اسپری پاک‌کننده‌ی سطوح، همه‌ی آن چیزی است که برای تمیز نگه داشتن سطوح از لکه‌ها و میکروب‌ها لازم دارید.

 

  • 2. سطل زباله را از چشم دور نگه دارید: یکی دیگر از راه‌های تمیز نگه داشتن آشپزخانه این است که سطل زباله‌ی خود را در مکانی قرار دهید که از جلوی چشم دور باشد. برخی از آشپزخانه‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که سطل زباله درست در یکی از کابینت‌ها قرار می‌گیرد.اگر فضای کمی دارید و مجبور هستید که سطل زباله‌ی خود را در فضای داخلی آشپزخانه قرار دهید، از یک سطل زباله با ظاهری زیبا استفاده کنید و آن را در محلی از آشپزخانه‌ی خود قرار دهید که کاملا مناسب اندازه‌ی آن باشد. حتما سطل زباله‌‌ی خود را به طور منظم خالی کنید و آن را تمیز نگه دارید. زباله‌ها تمایل زیادی به بدبو شدن در مدت زمانی کوتاه دارند.

 

  • 3. از ظرف‌های ذخیره‌سازی استفاده کنید: داشتن چند نوع مختلف از ظروف ذخیره‌سازی مواد غذایی، یکی از نکات تمیز نگه داشتن آشپزخانه است. از این ظرف‌ها برای نگهداری مواد غذایی داخل یخچال و یا بیرون از آن استفاده کنید. در این صورت به جای آنکه انواع مواد غذایی در بسته‌بندی و یا پاکت‌های مختلف قرار بگیرند و ظاهر آشپزخانه‌ی شما را شلوغ کنند، همه چیز به طور منظم و یکسان در ظروف مشخص قرار خواهد گرفت. ظروف نگهداری در آشپزخانه، نگهداری از مواد غذایی را هم ساده‌‌تر خواهد کرد.

 

  • 4. برای هر چیزی یک مکان مشخص تعیین کنید: مطمئن شوید که همه‌ی وسایل آشپزخانه‌‌ی شما یک جای مشخص و دائمی دارند. در این صورت داشتن یک آشپزخانه‌ی همیشه تمیز برای شما آسان است، زیرا جابه جایی همه چیز بسیار ساده و سریع خواهد بود.

 

  • 5. یخچال خود را تمیز کنید: بعد از رفتن به فروشگاه و خرید مواد لازم، یخچال خود را خالی کنید و قبل از قرار دادن مجدد مواد غذایی، میوه و سبزیجات در آن، تمیزکاری خوبی انجام دهید. قبل از پر کردن یخچال با مواد مختلف، سطوح آن را پاک کنید. هر ماه حداقل یک بار، کشوهای یخچال را با مواد شوینده‌ی مناسب شست‌وشو دهید. مواد غذایی را به طور منظم و جداگانه نگه دارید. داشتن یک یخچال تمیز به تمیز نگه داشتن آشپزخانه کمک زیادی خواهد کرد. برای هر ماده‌ی غذایی یک جای مشخص در یخچال خود تعیین کنید. به یاد داشته باشید؛ همه چیز یک جای مشخص دارد.

 

  • 6. قبل از خواب آشپزخانه را مرتب کنید: بعضی از افراد اعتقاد دارند که بیدار شدن در خانه‌ای تمیز به آن‌ها کمک می‌کند تا با انرژی بیشتری روز خود را شروع کنند و کارهای روزانه‌ی خود را انجام دهند. شما می‌توانید یک عادت بسیار ساده را در برنامه‌ی روزمره‌ی خود وارد کنید؛ قبل از خواب، آخرین مکانی که به آن سر می‌زنید آشپرخانه‌ی شما باشد. مطمئن شوید که هر شب سینک ظرفشویی خالی از ظرف است، سطل زباله خالی است، پیشخوان‌ها مرتب و تمیز هستند و هیچ چیز اضافه‌ای در آشپزخانه‌ی شما قرار ندارد. با این روش یا شما قبل از خواب آشپزخانه‌ی خود را مرتب می کنید یا صبح را با یک آشپزخانه‌ی نامرتب شروع می‌کنید.

دیدگاهتان را بنویسید