• کتری لعابی: در وسایل لعابی، لایه لعاب به عنوان محافظ عمل‌می‌کند که هنگام داغ شدن آب، فلزات مضر واکنش نشان ندهند. پس لایه لعاب وقتی موثر است که داخل کتری هم باشد، وگرنه وجود لایه لعاب در سطح خارجی کتری، تاثیری بر سلامتی ندارد.
  • مواد استفاده شده برای تولید لایه لعاب متفاوت است، ولی اگر این لایه صدمه ببیند مقدار قابل توجهی از کادمیوم وارد آب جوش می‌شود که غذا را مسموم می‌کند.
  • مزایای کتری لعابی: زیبایی و تنوع در طرح و رنگ، توان تحمل حرارت بالا.
    معایب کتری لعابی: باید مراقب باشید که کتری از دستتان نیفتد و ضربه نبیند، چون با شکستن و ترک برداشتن لعاب، تقریبا کتری غیر قابل استفاده و مضر است. دمای حرارت زیر کتری ناگهانی نباید تغییر کند، زیرا ممکن است لعاب ترک بر‌دارد. سطح لعاب کمی لیز است پس باید مراقب باشید از روی اجاق نیفتد. هرگز کتری لعابی خالی نباید رو اجاق بماند.

  • کتری استیل: استیل ضد زنگ یکی از بهترین انواع فلز برای ظروف است و نیاز به مراقبت خاصی ندارد، همچنین ایمنی کتری‌های استیل تضمین شده است. فقط در هنگام خرید باید توجه کنید که کتری استیل با کیفیت تهیه کنید.
  • مزایای کتری استیل: در برابر حرارت و ضربه مقاوم هستند، ضد زنگ هستند، نیاز به مراقبتی خاصی ندارند، در ماشین ظرفشویی قابل شستشو هستند، وزن کمی دارند.
    معایب کتری استیل: تشخیص استیل با کیفیت مشکل است، تنوع رنگ ندارند.
    برای استفاده از هر نوع کتری نکاتی را در نظر بگیرید: هرگز کتری خالی را روی اجاق قرار ندهید، هنگام خرید به ایمنی جنس و دسته کتری توجه کنید، آبی را که یک بار جوش آورده‌اید و سرد شده، دوباره جوش نیاورید.

 

دیدگاهتان را بنویسید